Friday, February 19, 2010

Distance & Adelaide

Szerintem ezt nem lehet felfogni.
Ezen at lehet esni, meg lehet elni, erzelmeket general...
Hirtelen csak ket olyan pelda jut eszembe, amikhez nem sok kozom van.
Olyan ez, mint a szules vagy a hazassag. Szerintem ezekre nem lehet felkeszulni, ezeket lehet varni, keszulni, lehet izgulni miattuk, de egyszer csak eljonnek, megtortennek, az ember ateli ezeket, es atkerul egy masik (tudat)allapotba.
Vagy mint a hideg viz szauna utan! Tudom, hogy hideg lesz, de jo lesz, tudom, milyen reakciot valt ki belolem, mi hogy fog tortenni (talan meg akkor is, ha eloszor csinalja az ember), es megis, amikor eljutok oda, hogy belesetalok a jeghideg vizbe, vagy magamra engedem, ANNYIRA mas, ANNYIRA valos, ANNYIRA elementaris, megdobbenek egy pillanatra, hogy aaahhhhh, IGEN – es aztan megtortenik.
Persze, lehet szamokkal dobalozni. Hogy 23 orat toltottem a levegoben, es milyen gyorsan, es igen, London, Hong Kong, hat messze van, ismerem a terkepet, ja, a vilag masik vege, kb. 15 000 km, huuuu, de sok, mikor neha az is kibirhatatlannak tunt, ha a tomott vonaton egy orat kellett allnom Tataig, de nem a szamok erzekeltetik a tavolsagot, mint ahogy nem attol erzem nehezebbnek vagy konnyebbnek magam, mert 70 vagy 75 kg vagyok, a szamok nem szamitanak, ez egy tudatallapot. Tudom, hogy nem tehetem meg (olyan konnyen) azt, amit dr. A. M. (jelenleg szinten walesi lakos, igy talan helyesebb is, ha igy irom a nevet: dr M. A.) (h. b.!) megtett. Hogy elerkezett a 30. szulinapja, fogta magat, felult a repulore es hazaugott par napra, hogy megunnepelje a barataival. Very nice, huh? Europan belul nincs tavolsag, mint ahogy, ha kedvem szottyanna, itt is atugorhatnek Sydney-be, bo 2 ora az ut repulovel, amire az egyiranyu jegy kb. annyiba kerul, mint egy ruhaszarito (es nem feltetlenul kell hetekkel, honapokkal korabban megvenni). Raadasul kb. fel orara lakom a reptertol (estenkent szoktam is nezni, ahogy erkeznek a varosba a belfoldi jaratok, itt repulnek el, tok jo!), nem tema.
Innen nem ugralnak haza az emberek csak ugy a 30. szulinapjukra, de meg a 31.-re sem. Itt fel evvel vagy meg korabban illik megvenni a jegyet Europaba, ha valami pofas arat szeretnel kifogni, es meg igy is egy rakas penzedbe fog kerulni, mondjuk egy atlagembernek 2-3 heti (igen!) fizetesebe (es itt nem havi 100 000 forintnak megfelelo dollart visznek haza az arcok, ugye mindenki vette a faradsagot es megnezte az ausztral atlagkereseteket a csalados reszben??); ha olyan $2000 koruli arat kifogsz, akkor elegedetten hatra lehet dolni, hogy faszagyerek voltal. Itt az ember mar akkor komolyan elgondolkodik egy ekkora uton, amikor oktoberben meg el sem kezdodott a karacsonyi felhajtas, hogy ja, jovo telen (gyk.: az otthon nyar) at kene repulni...
Itt egesz mas csillagok ragyognak az egen, mas madarcsiripeles ebreszt reggel.
Ezt fejben kell lejatszani.
Elfogadni.
Hogy varandos vagyok es meg fogom szulni a gyermekem.
Hogy osszekotom az eletemet azzal, akit szeretek.
Hogy belemegyek a jeghideg vizbe.
Hogy messze van.

Mert igy dontottem.
Meg ha nem is mindig felhotlen erzes.

Es most van egy uveggolyom (a la Jozsef Attila).


Akkor nezzuk a kis keserges utan a varost, ahol elek.
Adelaide, Del-Ausztralia fovarosa.
Valamivel kesobb alapitottak, mint az ismertebb nagyvarosokat, ha jol tevedek, 1836-ban. Nem szeretnek tortenelemorat tartani, a neten ugyis sokkal, sokkal tobb (es pontosabb) informaciot lehet talalni rola, na persze mashol is. Az egyetlen ausztral varos, amit iroasztalon terveztek az utolso fuszalig, a varos akkori es elso kormanyzoja, Mr William Light tervei alapjan, amit Lights Vision-nek neveztek (eleg kiszamithato modon, azt kell mondjam). Termeszetesen nem mindenki repesett az oromtol, mindenesetre Adelaide felepult Light tervei alapjan. Persze akkor Adelaide meg csak a City-bol (ez a belvaros, jomagam is itt huztam meg magam) es North Adelaide-bol allt. A City a Torrens River deli, NA pedig az eszaki partjan helyezkedik el. A City akkora, hogy kenyelmesen lehet benne gyalog kozlekedni, akinek pedig mozgasszervi problemai vannak, az felulhet az ingyenes (!) villamosra vagy a 99C jelzesu, szinten ingyenes (!) City Loop becenevu buszra (bar mindketto negyed orankent jar, ez nem a nagykorut!), de persze az is felulhet, akinek semmilyen baja nincs. Megtettem mar en is.
Es, miutan iroasztalon szuletett a varos, es nem a fegyencek osszetakolt barakkjaibol notte ki magat (mar csak azert sem, mert, ha minden igaz, itt nem voltak fegyencek), ezert meglehetosen konnyu tajekozodni benne mar nehany nap utan is. En a City-ben mar nem is cincalom magammal a terkepem.
Itt a helyi BKV-t AM-nek hivjak, ami az Adelaide Metro roviditese (www.adelaidemetro.com.au), es semmi koze nincs a metrohoz. Itt ugyanis nincs metro. Viszont van egy (!) villamos, ami a City-tol Glenelg Beach-ig jar (de csak a City-ben ingyenes), amugy buszok szallitjak az arra erdemeseket. Mindenki jogosult igenybe venni az AM szolgaltatasait, aki penzt es faradsagot nem kimelve jegyet vesz maganak es ervenyesiti is azt. Sajnos berlet nincs, ugyhogy egy rakas penzt el lehet kolteni utazasra, cserebe viszont el lehet jutni A-bol B-be, sot, C-be is! Persze, mint minden valamirevalo angolszasz orszagban, itt is leginkabb az auto megletere epul az utazas.
Azota persze Adelaide hatalmassa terebelyesedett. Fuggetlenul attol, hogy csak bo 1 millios lakosu, teruletre 3,5x akkora, mint Budapest (ami meg akkora, mint a Balaton...), vagy 0,8x akkora, mint Komarom-Esztergom megye, kinek melyik mond tobbet (allitolag Brisbane-ben meg lehet tenni ugy 100 km-t, hogy meg mindig a varos hatarain belul vagy...). Amint az ember elhagyja a City-t es North Adelaide-et, olyan, mintha videken lenne. Itt az emberek legnagyobb resze a suburb-okben (kertvaros) el, nem a nyuzsiben. Es ez RENGETEGET szamit! Nyugi van, csend, vagy legalabb is nem akkora zaj, mint a kozpontban (nekem szerencsere igen jol szigetel az erkelyajtom), es az ember megis a fovarosban el. Itt nem idegbetegek az emberek, mint Pesten (tisztelet a kivetelnek!). Erre mondana M. P., hogy „Ezek aztan tudnak elni, b****g!”.
Es tudnak!
Adelaide mediterran varos, es rendelkezik, azaz van neki tobb 10 km-nyi tengerpartja. Homokos (kepek megvoltak, ugye?!). Feher. Lehet szep kagylokat is gyujteni, megsem vagdossa szet az ember labat. Es, hacsak az ember nem akar eluszni Kangaroo Island-ig, akkor semmilyen capa nem fogja leharapdalni nagy ehezteben a corpus penis-et. De lehet, hogy akkor sem, ha megis el akar uszni.
Minden partszakasznak kulon neve van (mint ahogy minden suburb-nek is, es aki ott lakik, annak nincs is benne a cimeben, hogy Adelaide!), hozzam legkozelebb a Henley Beach van, mintegy bo fel orara busszal. De Glenelg Beach sincs sokkal messzebb, raadasul a varosresz, Glenelg, ami amolyan historikus, allitolag szep is, ugyhogy valamiert ugy erzem, ott is beledugom a labam a tengerbe...
Vannak palmafak, meg rengeteg gumifa, meg platanfak, meg egyeb erdekes novenyek is, amikkel meg nem kerultem kozelebbi ismerettsegbe. Ami az allatokat illeti, itt papagajok ropkodnek szabadon, neha nem is kicsik! Persze van galamb is, meg egyeb erdekes ketszarnyuak. Cica is van, bar nem az utcakon. Meg kutya. Vegul is ez meg mindig a Fold nevu bolygo...
Van Botanikus kert, meg allatkert, de mindezeknek van hasonlo jellegu parja a „hegyekben” (az un. Adelaide Hills nevu vonulat hatarolja a varost keletrol, de ezek inkabb dombok), ami allitolag jobb, ugyhogy valoszinuleg nem is az allatkertbe fogok elzarandokolni, hanem a Cleland Conservation Park-ba, ami bar messzebb van, de valamivel olcsobb es sokkal ember- es termeszetkozelibb (lehet allatokat simogatni!!!). Mert amugy a varosban nem csungenek koalak a fakrol es nem varakoznak kenguruk, hogy a lampa zoldre valtson...
Lassan itt a nyar vege, lesz egy rakas fesztival, pl. Adelaide Festival, Adelaide Fringe, Womadelaide, Garden of unearthly delights, stb. Sajnos ezek nagy resze olyan arfekvesu, amit egy magam fajta (jelenleg) munkanelkuli nem engedhet meg maganak (illetve megengedhetne, csak akkor nem aludna nyugodtan), pedig az egyiken lesz 1 magyar zenekar is (de a napijegy $126 elovetelben!!!). Aztan ki tudja, mi lesz addig...
A teljesseg igenye nelkul alljon itt nehany hely- es kornyekbeli nevezetesseg/erdekesseg:
Rundle Mall (a setaloutca)
Adelaide Zoo (a varosi allatkert)
Ayers House Museum (egy nagy viktorianus haz)
Botanic Garden (lasd a kepeimnel)
Bonython Park (a legnagyobb nevvel illetett park, 17 hektaros)
St. Peters Cathedral
Central Market (A Piac)
Harbour Town (outlet vasarlo kozpont a repter/West Beach teruleten)
The Art Gallery of South Australia
Adelaide Oval (a vilag egyik legfestoibb krikett palyaja)
Glenelg (Beach)
National Wine Centre (a vilag egyetlen, varoskozpontban levo szoloskertje)

Hahndorf (a legregebbi fennmaradt nemet telepules 29 km-re Adelaide-tol)
Port Adelaide (a historikus kikoto)
Mt Lofty (a legmagasabb „hegy” a kornyeken a maga 727 m-evel)
Cleland Conservation Park

Zarszokent meg kell emliteni meg, hogy Ausztralia a vilag 6. legnagyobb bortermelo orszaga, es a nemes nedu 45%-a itt keszul Del-Ausztraliaban. Az egyik legismertebb szolotermeszto terulet a kornyeken Barossa Valley, de van egy rakas mas (itt) hires hely is, rengeteg pincevel.

No comments:

Post a Comment